Jak zjistit cenu nemovitosti bez placených a nezaujatých služeb?

Jak zjistit cenu nemovitosti bez placených a nezaujatých služeb?

Dotaz od pana Oldy z 27. prosince 2015, na který jsem odpovídala v Občanské realitní poradně.

Otázka:

„Dobrý den, prosím o radu, jak mám zjistit cenu nemovitosti, kterou chci prodat, když nechci využívat placených a rádoby nezaujatých služeb. (Jak mj. na ně varujete.) Na stránkách zabývajících se inzercemi se mi to nedaří, protože každý dům je jiný. 🙂 Existuje server, kde by se mohly nadefinovat parametry, podle kterých se mají nemovitosti vyfiltrovat? Děkuji za odpověď.“

Odpověď:

Dobrý den,

záleží, jakou cenu máte na mysli. Pokud hovoříme o tržní ceně, můžete si ji stanovit sám na základě předběžného šetření nabídky/poptávky v daném místě a čase. Jak sám uvádíte, stanovení tržní ceny dle nabídek na serverech není přesné. Nejen že se nemovitosti liší, ale především v inzerci najdete ceny nabídkové, tzn. ceny, které v drtivé většině jsou jiné, než ceny, za kterou se nemovitosti skutečně prodají. Většinou dojde ke slevě, vyjednají se různé ústupky apod. Objektivně tedy tržní ceny znají přesně pouze realitní makléři, kteří zakázky dokončují a vědí, co vše mělo na konečnou cenu vliv a jaké byla.

Realitní kanceláře poskytují odhad tržní ceny za cenu v řádech stokorun. Někdy se setkáte s nabídkou nezávazného tržního odhadu, ovšem asi jako u všeho, co někdo nabízí „zdarma“, bych byla opatrná. Obvykle RK vynaloží značné úsilí, aby kromě odhadu „zdarma“ mohla vydělat také provizi. Nakonec stanovení tržní ceny je práce odborníka na několik hodin, tedy není divu, že ji nemůže nikdo vykonávat zcela bez úplaty. Chcete-li se vyhnout placení ve srovnání s provizí zlomkové ceny za tržní odhad, nezbývá, než vyhledat podobné nabídky, porovnat parametry a pokusit se cenu stanovit.

Doporučuji články: Jak správně stanovit tržní cenu nemovitosti? a Jaký je rozdíl mezi tržní a kupní cenou?

Hledáte-li variantu zdarma, některé weby nabízejí stanovení ceny na základě vyplnění formuláře. Toto však nemusí být bez rizika – co se může zdát zdarma, nemusí ve skutečnosti být. Již zadáním podrobných údajů k nemovitosti a kontaktních údajů na sebe dáváte těmto obchodníkům jasný signál, že potřebujete jejich služby a přímé vodítko k Vám. Výsledkem tak bývá, že se Váš kontakt dostane k makléřům a jiným obchodníkům, které jste si sám nevybral a kteří pouze tímto způsobem získávají kontakty (a ano, přesně před těmito varujeme).

S pozdravem

Ing. Alena Horáčková
realitní kouč

No Comments

Post a Comment

one × five =